Our network

OFTC Recognizes Fall 2014 Scholars | People

Title (Max 100 Characters)

OFTC Recognizes Fall 2014 Scholars
People, Schools
OFTC Recognizes Fall 2014 Scholars

Dr. Lloyd Horadan, president of Oconee Fall Line Technical College, is pleased to announce the 150 students on the President’s List and 383 students on the Dean’s List for the 2014 Fall semester.

To be eligible for the President's List, students must maintain a GPA of 3.5 or higher with a course load of at least 12 credit hours during the term. To be eligible for the Dean's List, students must maintain a 3.0 GPA and a course load of at least 7 credit hours during the semester.

President’s List Students for:

Baldwin County: Kristin Allen, Callie Hobbs, Alexis Smith

Bleckley County: Gloria Beck, Gloria Chambers, Nick Fletcher, Joshua Floyd, Malinda Floyd, Teresa Mack, Haley Raffield, Ana Sanders, Janice Sapp, Abbie Smith, Sandra Staples, Corey Thigpen

Dodge County: Ashley Belflower, Brittney Bryant, Katie Burnham, Louann Charlovich, Tammy Dennard, Debra Dixon, Danny Edge, Marcella Fischer, Diesha Floyd Roberson, Amanda Hall, Charlotte Hines, Kimberly Horne, Janet Moore, Melinda Rowland

Hancock County: Denise Lewis, Kendra Lundy

Houston County: Renee Wooten

Jefferson County: Latonya Alexander, Jeffrey Brown, Rose Burke, Kimberly Cook, Donnie Evans, Darryl Henderson, Tyrice Hicks, Anita Hill

Johnson County: Freddie Armstrong, Coty Campbell, Sabrina Cason, Cathy Foskey, Jesse Foskey, William Lumley, Shemar Steward

Laurens County: Tevin Abrian, Cala Alligood, Kimberly Ashley, Jasmine Balcom, Timothy Barlow, Alvontae Bell, Regina Benjamin, Taylor Bradford, Tafine Braziel, Natasha Brooks, Angel Bryant, LaWhitney Clover, Jamie Cox, Brandie Crabb, David Dally, JoJo Darkcloud, Rebecca Davis, Shanetra Dudley, Daryl Fountain, Russell Graham, Heather Griffin, Sabrina Harris, Terry Hill, Amanda Holbrook, Tyler Holt, Monika Howard, Tonya Jackson, Tyqueisha Jackson, Shanika Johnson, Jesse Jones, Vincent Jones, Mary Grace Kennedy, Lacey Kilgore, Trista Kincaid, Amber Knighton, Ashley Lampp, Kimberly Lombardi, Mitchell Mackey, Valerie Malone, Arlene Martin, Jessica Mathis, Charli McCaskill, Sheniqua Moss, Stephanie Murray, Darrick O'Neal, Antawon Pauldo, Shenita Pooler, Christopher Powell, Kimberly Purvis, Olive Rehberg, Ulysses Rhyne, Katherine Roady, Brenda Rozier, Lakendra Rozier, Benjamin Simmers, Michael Simmons, Selinda Stanley, Gloria Steen, Khristen Stewart, Tawnie Stonecypher, Devin Stuckey, Lucinda Sumner, Jerica Thomas, Terica Tinsley, Codi Townsend, Korey Vickers, Angela Walker, Kimberly Walker, Donetrius Whipple, Shaniqua Wicker, Donald Williams, Starri Williams

Telfair County: Annie Bess, Samantha Chavez, Melissa Dauberman, Karen Hayes, Bradley Owens

Treutlen County: Tawanda Phillips, Elizabeth Pittman, Laverne Wiggins

Twiggs County: Wanda Pope, Clinton Sparks

Warren County: Quatasha Ivey

Washington County: Grace Barnes, Micah Brown, Robert Cheely, April Dickerson, Joshua Eaton, Kimberly Hall, Colton Jackson, Simona James, Mario Johnson, Linda Jones, Scarlett Lindsey, Emma Mullis, Ashley Peeler, Christin Rhodes, William Sheppard, Douglas Sims, Dexter Stone, Angela Thompson, Thomas Veal

Wilkinson County: Makaila Bowen

Dean’s List Students for:

Baldwin County: Kristin Brantley, Matthew Hendricks, Johnny Sparks, LeQwan Wright

Bibb County: Zackary Bloodworth

Bleckley County: Steven Bates, Michael Bond, Harold Bozeman, David Clark, Joel Collins, Stephen Daniels, Lesley Darsey, Dana Davison, Dalton Floyd, Mathew Fowler, Natasha Grimsley, Willie Harris, Erika Jenkins, Dennis Kirkpatrick, Stacy Maddox, Tonya McNair, Ben Newby, Mary Phillips, Arthur Rose, Beverly Tharpe, George Welch, Linsey Wyatt

Bullock County: Octavia Carter

Burke County: Brandon Jones

Columbia County: David Truitt

Dodge County: Tacara Arrington, Tenneva Belflower, Paul Bridges, Joanna Brown, Margaret Carr, Curtis Driver, Hillary Evans, Rhonda Gatlin, Tiffany Gore, Alicia Guyton, Martina Hodge, Katrenna Howard, Nicholas Hulette, Sharon King, Dalton Kirkley, April Lucas, Ama May, Zackary McLeod, Katherine Parkerson, Brittany Poole, Cullen Sheffield, Warren Sheffield, Adam Trawick, Jhirmany Walker, Keithia Walker, Blake Woodard

Emanuel County: Anna Eastman, Dylan McDaniel, Chandler Morris

Glascock County: Amy Brooks, Jay Chaples, Ariel Deraney, Doriann Dye, Diamone Engram, Tyler Howard, Alexander Lewis, Thomas Watkins, Michael Yawn

Hancock County: Ernest Hatcher, Towada Lundy, Jerrell Warren, Roshekia Willis

Jefferson County: Bernard Bennett, Janice Broadus, Jackie Brown, Willie Brown, Georgena Burton, Bennette Coxville, Theresa Cunningham, Freddie Fleming, James Flonnory, Iris Gaines, Thomas Harrison, Jerome Howard, Robert Johnson, Kyle Jones, Cabrise Jordan, Joe Kitchens, Jackie Latimore, Lee McCloud, Douglas Mentor, Joan Moss, Malcolm Murchison, Bradley Norton, Matthew Norton, Antonio Oneal, Derric Phillips, Jeremiah Roberts, Shantavia Robinson, KC Thomas, James Walker, Tori Williams, Britney Wilson

Johnson County: Samantha Claxton, Jonathon Crabb, Tiffany Craven, Lacey Durden, Arkeed Folsom, Wilson Keown, Ashleigh Lavender, Britten McCranie, Erin Morris, Tammy Warnock

Laurens County: Laura Aldrich, Donna Aldridge, Harriett Alford, Javin Allen, Karla Allen, Calandra Anderson, Nicki Arrington, Loretha Barnes, Philisa Bell, Phillip Bell, Matthew Benson, William Blankenship, Ruth Blash, Alonzo Boston, Lakendric Boston, Taylor Bracewell, Melissa Brantley, Brandy Brown, Tina Brown, Ashlie Browning, Jan Bryan, Joseph Cason, Linda Centore, Johnny Chalker, Lakesha Chatman, Akedra Clark, Hannah Claxton, Barbara Clover, Annataya Coley, Eric Cook, Sarah Corbin, Tindel Daniels, Gena Darden, James Darsey, Shenae Dasher, Esperanza Davis, Brittany Devaney, Dalton Drew, Jonathan Evans, Kemia Evans, William Floyd, Caleb Fordham, Lesley Forte, Angelena Frazier, Theodora Fripp, Adrianne Garnett, Cardale Gibbons, Takeilla Glover, Benjamin Grafton, Stanley Grant, Arteaka Green, Caleasana Green, Denon Green, Karonda Hall, Sharon Hall, Timothy Harris, Olivia Hay, Ja Queila Height, Robert Helton, Carla Hester, Brittany Hill, Shakima Hill, Shateria Hodges, Brooks Holder, Tammie Holmes, Robert Holmes Jr., Lemeshia Holsendorff, Heather Hunt, Aliah James, Deandra Johns, Jessica Johnson, Keimeatriana Johnson, Lindsey Jones, Mary Jones, Rinnie Jones, Sherry Jones, Shannon Juarez, Lorenza Kates, Timothy Kennedy, Khristy Knight, Nekelo Knight, Forrest Lane, Kiyara Lanier, Tevin Lanier, Willie Lattimore, Patrick Lawrence, Josey Lee, Joseph Legg, Alexis Lewis, Bridgett Lewis, David Lewis, Timothy Lindsey, Meredith Lysen, Ambria Mack, Sheila Mallory, Rachel Marion, Tameshia Marion, Raeven Martin, Julie Martinez, Peyton Massey, Michelle May, Frederick McKinney, Allen McNeely, Kerry McRae, Kristina Meeks, Kimberly Million, Jasmine Mills, Bethany Mimbs, Brittany Mixon, Leslie Morrell, Erika Moye, Erica Murkerson, Johnny O’ Quinn, Kimberly O’Quinn, Jihan Padgett, Gerald Pauldo, Kenneth Payne, Van Payne, John Pederson, Virginia Pierce, Emmett Poole, Christy Porter, Brittany Price, Talitha Quarterman, Thomas Ray, Amanda Register, Terri Ricks, Mireya Rodriguez, Katrina Rozier, David Sapp, LaRhonda Scott, Ashley Seymour, Melissa Sharp, Dustin Shropshire, Carissa Silva, Sonja Simmons, Jacob Simpson, Jessica Sims, Tori Singletary, Michael Smith, Shemeka Smith, Tiffany Smith, Nicole Snyder, Michael Spicer, Andrea Spikes, Conswaila Spikes, Dina Spivey, Alexis Stanley, Cody Stonecypher, Dana Sumner, Heather Sutphin, Mindy Tank, Tommy Thompson, Marli Tucker, Courtney Tyson, Colby Veal, William Ward, Greg Ware, Nicole Washington, Brandon Watts, Mason Welch, George Wild, Pamela Wilkins, Joshua Williams, Jordan Woodard, Kaysy Woodard, Jamarious Wright, Winford Yoder

McDuffie County: Quincey Aldred, Daniel Pirofsky

Monroe County: Jessicca Williams

Montgomery County: Dalton Stokes

Newton County: Mark Chapman

Richmond County: Arrick Coleman

Telfair County: Sherry Berryhill, Candace Blankenship, Brianna Carey, Kimberly Cooper, Crystal Daniel, Christy Dykes, Michael Dykes, David Gibson, James Gorchess, Sarah Harrelson, Nicole Haynes, Sherry Hollie, Mickey Jackson, Cadirus Lackey, Kimberly McCowan, Aurtavia McRae, Michelle Ricks, Brittany Royal, Zachary Schools, Brandon Shanahan, DeAzaviara Williamson, Valeria Zanders

Toombs County: Regina Singleton

Treutlen County: Garlon Carter, Michelle Crockett, Curtis Dunn, Callie McLendon, Lacey Phillips, David Polkowski, Mercedes Richardson

Twiggs County: Carla Bowen, Quanotta Brown, Tamekia Butler, Robert Daum, Joann Shine

Warren County: Deanna Edwards, Shervette Ivey, Wyteshea Scott

Washington County: Benjamin Allen, Erin Barker, Kenneth Bishop, John Bolt, Shaquana Braddy, Elijah Brantley, Jeremy Brantley, Rokieshia Brawner, JaQuarius Brown, Thomas Buckholts, Cheryl Busby, Alisha Cheely, Ashley Cumming, Ronda Fleming, Zara Gillispie, Quenterious Griner, Julia Gunder, Sadie Hall, Javonte Harris, Fabian Hood, Aaliyah Jenkins, Aja Johnson, Victoria Johnson, Tracey Kirkland, Willie Kitchens, Tristan Lambert, Jeremy Lawrence, Lillie Lawrence, Andy Lewis, Idetta Lewis, Shirl Lindsey, Deidre Logue, Virginia Lord, Matthew Mimbs, Cara Mock, Phillip Morris, Christopher Phillips, Gwendolyn Poole, Joey Reece, Shandricka Riddle, Mary Beth Rogers, DeEtta Smith, Jeanishiah Swint, Tonya Usry, Krystal Veal, Josiah Waller, Kyle Wilkinson, Rodnicca Womble, Hong Xiang, Ashley Young

Wheeler County: Tabitha Purvis, Yvonne Rivers

Wilkinson County: Jonathon Andrews, Cody Harrison, Lewis Hill, Wesley Shiver, Russell Whittle

 

People, Schools

Dublin Businesses